Czarny kardamon jest wieloletnim i wiecznie zielonym krzewem z rodziny imbirowatych. Jego brązowo-czarne owoce osiągają wielkość od 2 do 5 cm. W każdym strączku znajduje się 30 – 50 nasion. Posiadają świeży aromat z wyczuwalną nutą kamfory. Dzięki tradycyjnej technice suszenia nad otwartym ogniem strączki nabierają silnie dymnego smaku i zapachu, które cudownie rozwijają się podczas gotowania. Występuje co najmniej dwa jego rodzaje, jednak ich walory smakowe są bardzo podobne. Największymi producentami tych cennych strączków są Nepal, Indie i Butan.

Zastosowanie kulinarne

Czarny kardamon w odróżnieniu od zielonego jest większy i intensywniejszy w smaku. Określiłabym go bardziej wytrawnym. W kuchniach orientu stosowany jest zarówno do dań mięsnych jak i roślinnych. Dodaje się go do zup by wymienić chociażby znaną wietnamską zupę Pho. Lubi go ryż, indyjskie sosy typu chutney i masala. Sprawia, że rybny posmak w potrawach łagodnieje, co jest szczególnie istotne, gdy podczas gotowania używa się sosu rybnego. Podobnie na rybny smak działa wino ryżowe do gotowania Shaohsing. Zwiększa apetyt, więc jest idealny dla niejadków.

Kardamon duży, to istotny składnik mieszanki Garam Masala czy niektórych curry. Możemy go odnaleźć w chińskiej Przyprawie pięciu smaków. W kuchni indyjskiej, tajskiej do gotowania dodaje się świeży imbir, Azjaci imbirowy smak uzyskują za sprawą właśnie czarnego kardamonu.

Przed użyciem strączek należy lekko zmiażdżyć, ale tak, by nadal znajdował się w całości. Można również używać sproszkowanych nasion. Z racji tego, że kardamon jest intensywną przyprawą, używa się jej w niewielkich ilościach, inaczej zbyt mocno zdominuje smak potrawy, nie będzie smacznie, będzie gorzko.

Właściwości lecznicze

Czarny kardamon, dzięki garbnikom, alkaloidom i flawonoidom  posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. W badaniach została potwierdzona jego skuteczność w walce chociażby z paciorkowcami i candidą.

Zwalcza nudności i wymioty, wspiera drogi moczowe. Zawartość polifenoli sprawia, że posiada silne działanie antyoksydacyjne, usuwa z organizmu toksyny. Skutecznie wspiera żołądek w stanach wrzodowych.

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej działa silnie rozgrzewająco, usuwa flegmę, leczy malarię. Określa się je jako „Aromatyczne zioło, które przekształca wilgotność”, a więc wzmacnia żołądek i śledzionę. Pomaga ludziom, których organizmy zostały wychłodzone. Wpływa na metabolizm płynów, wspomaga proces trawienia. Zalecany jest przy wymiotach (dla dzieci w połączeniu z lukrecją), wzdęciach czy braku apatytu.
W przypadku bolesnego i skąpego oddawania moczu i pełność w jamie brzusznej doskonale sprawdza się natomiast w połączeniu z kłączami babki wodnej.

Jego olejki eteryczne wpływają na dobre samopoczucie, więc przyprawiajmy nim na dobry nastrój. 🙂

Gdzie kupić?

Czarny kardamon można kupić w sklepach z indyjską/pakistańską i azjatycką żywnością. Kardamon widoczny na zdjęciach był kupiony w sklepie typowo chińskim. Cena opakowania 50 g to ok. 15 zł.

Literatura:

Czarny kardamon a Tradycyjna Medycyna Chińska

Porównanie składu dwóch odmian czarnego kardamonu.

Działanie biochemiczne i biologiczne czarnego kardamonu.

Komentarze: