Sporządzanie domowych ekstraktów jest bardzo proste, a przy tym niezwykle satysfakcjonujące- mała rzecz, a zawsze cieszy. 🙂 

W tym wpisie zapraszam do zrobienia wyciągu waniliowego.

Składniki:

200 ml wódki lub spirytusu

4 laski wanilii- mięsista, najlepsza to odmiana Bourbon

Wykonanie:

1. Alkohol wlewamy do słoika.

2. Laski wanilii rozcinamy. Nożem ściągamy ziarenka. Dodajemy je do wódki. Pozostałe części wanilii możemy pokroić i również dodać je do alkoholu.

3. Słoik zakręcamy, odstawiamy do ciemnej szafki na ok. 1 miesiąc. Raz na kilka dni wskazane jest słoiczkiem zamieszać płyn.

4. Po tym czasie przelewamy zawartość do buteleczki- jest gotowy do użytkowania.
Rady:

1. Słoik w pierwszym etapie stosuję z racji wygody- łatwiej jest w nim dodawać ziarenka do wódki. Można oczywiście od razu przygotować ekstrakt w buteleczce. Można też zrobić w słoiczku i już nie przelewać nigdzie. Kwestia upodobania.

2. Tak przyrządzony ekstrakt uzupełniamy alkoholem, dodając jedną laskę wanilii wyżej opisanym sposobem. Nie musimy już odstawiać na miesięczne szafkowanie. 🙂 Tym sposobem możemy cieszyć się nim przez lata…

Komentarze:
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Natka
Natka
5 lat temu

mYŚLISZ ŻE TAKI EKSTRAKT SPOKOJNIE MOGE DODAWAĆ DO CIASTA DLA DZIECI? ALKOHOL WYPARUJE PRAWDA ? 😉

Daria
Daria
4 lat temu

czy zamiast laski wanilii można wsypać do alkoholu wanilię burbońską mieloną?

Gabi
Gabi
3 lat temu

Agnieszko, w pkt. 2 rad piszesz, że można taki ekstrakt „uzupełniać” 1 laską wanilii, a w jakiej proporcji należy dodać alkohol, 200 ml jak na początku, czy proporcjonalnie do oryginalnego przepisu, czyli 50ml?