Kapustę pekińską warto, na zdrowie, włączyć do swojego menu. Jest warzywem, które wypełnia wiele antyoksydantów, by wymienić takie przeciwutleniacze, jak karoteny, tiocyjaniany, luteina, sulforafan, izotiocyjaniany czy zeaksantyna. Substancje te mają udowodniony naukowo wpływ przeciwnowotworowy, obniżający cholesterol.

Kapusta pekińska jest bogatym źródłem błonnika. Występują w niej jak ważne dla naszego organizmu i DNA foliany, które w swej naturalnej postaci doskonale się wchłaniają. Syntetyczny kwas foliowy, to już ciężki temat…

100 gram kapusty pekińskiej zaspokaja ok. 40 % zapotrzebowania na witaminę C. Nie mało w niej również witaminy K. Ważna to witamina, bo odgrywa rolę w metabolizmie kości. Dzięki niej stają się silniejsze i zdrowsze.

Oczywiście prócz witamin w swych listkach ukrywa źródło minerałów, takich jak: potas, wapń, mangan, fosfor, magnez i żelazo. W organizmie ludzkim występują w śladowych ilościach, ale mają dla niego kolosalne znaczenie, ponieważ wpływają na aktywność enzymów przeciwutleniających. Chociażby mangan wykorzystywany jest przez nasz organizm właśnie jako kofaktor, dzięki któremu mogą przebiegań podstawowe procesy metaboliczne.

Kapustę pekińską niestety lubią szkodniki, które najczęściej zwalcza się środkami chemicznymi, dlatego warto kupować ją w wersji bio. Dziś przygotowałam surówkę z fioletowej kapusty bio z Farmy Świętokrzyskiej – kupiłam w Kauflandzie.

Mój dzisiejszy obiad. 😉

Zapraszam Cię na smaczną i prosta surówkę z wykorzystaniem tego naturalnego dobrodziejstwa. W przepisie wykorzystałam klasyczny sos winegret. Dobro samo w sobie. 🙂 Oczywiście ważna jest jakość użytych składników. Kiepską oliwą można zmarnować każdą surówkę i nie tylko. 😉 Na przepis, który leciutko zmodyfikowałam, natknęłam się w sławnym dziele Julii Child: Mastering the Art of French Cooking. Niezwykła książka napisana przez niezwykłą osobę. Pasja, pracowitość, nietuzinkowy charakter… Moje guru kulinarne, oczywiście nie jedyne. 😉

Składniki (ok. 6 porcji):

Warzywa

1 kapusta pekińska – średnia (u mnie fioletowa)

2 marchewki – średnie

1/3 – białej części pora – można powinąć, często robię bez

1 winne jabłko

Sos winegret:

1/3 szklanki oliwy

1 łyżeczka drobno posiekanej cebuli szalotki

1 łyżeczka musztardy Dijon

1 łyżeczka octu jabłkowego

1 łyżka soku z cytryny

1/3 łyżeczki soli

pieprz świeżo zmielony

Plus

2 – 3 łyżki majonezu

1/2 łyżeczki ksylitolu lub innego preferowanego słodzidła- opcjonalnie

Wykonanie:

1. Składniki sosu umieszczamy w słoiczku, energicznie mieszamy do zemulgowania. Odstawiamy na bok.

2. Kapustę pekińską, kroimy na pół, polówki na kolejne pół, siekamy na cienkie paseczki. Umieszczamy w misce.

3. Oczyszczoną marchew ścieramy na drobnych oczkach tarki. Obrane jabłko ścieramy na dużych oczkach tarki. Pora kroimy na pół, siekamy. Mieszamy w misce wszystkie składniki.

4. Warzywa zalewamy wcześniej przygotowanym winegretem. Dodajemy ksylitol lub inne słodzidło. Mieszamy, odstawiamy na ok. 30 minut.

5. Dodajemy majonez, mieszamy, doprawiamy solą, pieprzem.

Rady/uwagi:

  • jeżeli nie możesz majonezu, to zrób wersję na samym winegrecie.

 

Komentarze:
2 komentarze
  1. Olesia 29 stycznia, 2021 at 12:01 - Reply

    Bardzo dobra w smaku surowka! Nawet bez szalotki, z pospolita cebula. Z calej kapusty wychodzi olbrzymia ilosc. Jak ze w domu jest tylko 3 zjadaczy surowki (2 mlodszych nie tkna zadnej surowki, tylko kazde warzywo osobno), nastepnym razem na pewno podziele wszystkie skladniki na pol.

    • Aga Bednarska 9 lutego, 2021 at 00:49 - Reply

      Olesiu, myślę, że to kwestia wielkości pekinki. Ściskam! :*