Zupy owocowe, to jest to, co latem lubię bardzo – i na gorąco, i w formie chłodników. Szczególną sympatią darzę czarne jagody czyli borówki czernice. Jagody od wieków stanowiły ceniony surowiec leczniczy. W medycynie ludowej były skutecznym remedium na stany zapalne, kiepskie krążenie, problemy jelitowe czy zaburzenia widzenia wieczornego. O dobroczynnych właściwościach jagód przekonali się podczas II wojny światowej piloci RAF-u, którzy po jagodowym dżemie zaczęli lepiej widzieć w nocy. Współczesna nauka wykazała ich silne działania przeciwzapalne, bakteriobójcze. Antocyjany zawarte w borówkach posiadają silne właściwościowi przeciwutleniacze. Co ciekawe, ekstrakty z czarnej jagody niszczą bakterie Helicobater pyroli, które odpowiadają za choroby przewodu pokarmowego.

Dzisiaj zapraszam na pyszną zupę mojego dzieciństwa. Prostą i pyszną. Tutaj podana z makaronem ryżowym, ale równie dobrze smakuje z grzankami, ryżem czy ziemniakami. Ostatnia propozycja jest również sposobem, w jaki je się zupy owocowe w moim rodzinnym domu. Do tej uwielbiam połączenie słodyczy zupy przełamane słonością ziemniaków.


Składniki (ok. 3 porcje):

0,5 l  czarnych jagód

500 ml wody

1 łyżeczka mąki ziemniaczanej opcjonalnie tapioki, mąki kukurydzianej + 2 lyżki wody do rozprowadzenia

Ok. 3 łyżki ksylitolu lub innego preferowanego słodzidła – próbujemy, dosładzamy pod swój smak

1/4 łyżki cynamonu cejlońskiego

1 goździk – rozkruszony

Wykonanie:

1. Jagody oczyszczamy, zalewamy wodą, gotujemy do miękkości owoców. Możemy trochę jagód zostawić i ozdobić nimi talerz przed podaniem.

2. Jagody przelewamy przez niezbyt gęste sitko. Owoce przecieramy przez sitko do płynnej części zupy.

3. Wlewamy mąkę ziemniaczaną rozprowadzoną w kilku łyżkach wody. Dodajemy przyprawy, gotujemy dwie minuty. Pod koniec słodzimy.

4. Podajemy z makaronem, grzankami, ryżem lub ziemniakami. Możemy dołożyć łyżkę jogurtu roślinnego (na zdjęciu ekspresowy „jogurt”z orzechów nerkowca).

Rady/uwagi:

  • jeżeli nie lubisz lub nie masz cynamonu, goździków, to pomiń je – zupa też będzie dobra;
  • jeżeli chcesz wyrazistszego, wytrawnego smaku, to dodaj do zupy ok. 30 ml czerwonego wina i pogotuj kilka minut.

Komentarze:
2 komentarze
  1. Benia 6 listopada, 2018 at 11:27 - Reply

    Przepisy cudne ?
    Przeglądam, przeglądam i nie mogę przestać.
    Piękne zdjęcia i smakowicie zdrowe dania!
    Kłaniam się nisko przed Pani kunsztem i pasją?
    Podziwiam i pozdrawiam
    Benia

    • Aga Bednarska 10 listopada, 2018 at 20:58 - Reply

      Benia, rozpływam się…Dziękuję Ci bardzo za każde słowo. Jest miodem na moje serce i zarazem wielką motywacją. Czuje się niezwykle doceniona. Ściskam Cię fest! Całuję też. :* 😀