W kuchni śródziemnomorskiej czy bałkańskiej do sporządzania „gołąbków” używa się liści winogron. W Grecji takie zawijaski zwą się dolmades. Do sporządzania przetworów odmiana winogron nie ma znaczenia, natomiast znaczenie ma to, by liście były młode- nie ciemnozielone duże, a jasnozielone mniejsze. Nie odrywamy łodyżek, przydadzą się nam podczas zmiękczania liści we wrzątku. Zalewa jest słona, dlatego liście przez kilkanaście minut przed użyciem wymaczamy w wodzie.

Składniki:

400 g liści winogron

1 litr wody

4 łyżki soli kamiennej np. kłodawskiej

Wykonanie:

1. Zebrane liście myjemy, osuszamy na ścierce. Wodę zagotowujemy, dodajemy sól, mieszamy.

2. Układamy po 3-4 liście, jeden na drugim. Chwytamy za łodyżki, zanurzamy na kilka sekund we wrzącej zalewie. Łodyżki odcinamy, zawijamy liście razem w ruloniki, jak gołąbki, albo koperty i układamy w słoiku. Czynność powtarzamy aż do zapełnienia słoików.  Zalewamy gorącą zalewą- zostawiamy ok. 2 cm od góry słoika.

3. W garnku wyłożonym ścierką układamy słoiki, zalewamy wodą, do ich przykrycia. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień, aby woda się już nie gotowała i pasteryzujemy przez ok. 25 minut.

4. Słoiki wyciągamy, przekręcamy do góry dnem do wystygnięcia.

Komentarze:
2 komentarze
  1. Joanna 29 maja, 2018 at 06:10 - Reply

    Witam. Czy tak samo można zawekować liście białej kapusty?

    • Aga Bednarska 30 maja, 2018 at 11:20 - Reply

      Cześc Joasiu. Nie widzę tego, ale to nie znaczy, że się nie da. Kiszenie liści i główek kapusty znam, ale w formie pasteryzacji nie. Nie pomogę. Ściskam. :*