Święta, to czas, kiedy chętniej sięgam po buraczki. Chyba wtedy  wszystkiego się bardziej chce albo musi chcieć. Nawet  długie pieczenie buraków nie straszne… Nastawiam ich wtedy z 3 kilogramy. Mają starczyć na sałatki, roladki, ćwikłę i na jajka.

Nadziewane jajka są bardzo smaczne. W tak zakamuflowanej postaci smakują mi nawet żółtka, których nie lubię. W dzieciństwie siostra zjadała żółtka, a ja białka i jakoś się równoważyło. 🙂

Przekąskę robi się bardzo szybko,o ile buraczek jest już upieczony lub ugotowany. Moja starsza córka może zajadać się nimi bez umiaru – jak to w święta bywa. 🙂

Faszerowane jajka możemy podawać ze szczypiorkiem, ogórkiem lub śledziem. W każdej wersji jest dobrze.


Składniki:

5 jaj

Ok. 2 płaty śledzia – jeżeli robimy wersję z kładzionym na buraczkach śledziem

1 średni burak ćwikłowy ugotowany lub upieczony – starty na drobnej tarce

1 średni ogórek kwaszony – pokrojony w drobniutką kostkę + jeden mały ogórek na wierzch jajek

1 malutka cebula szalotka – pokrojona w drobną kostkę

1 łyżka majonezu (bez cukru będzie domowy, na rynku polskim można też kupić przynajmniej jeden 3xbez)

1/3 łyżeczki soku z cytryny lub do smaku

Szczypiorek opcjonalnie koperek

Sól


Wykonanie:

1. W misce umieszczamy zimne buraczki, cebule, ogórka.

2. Jajka kroimy na pół, wyciągamy żółtka, które dokładamy do warzyw. Dokładnie mieszamy, dodając łyżkę majonezu. Próbujemy doprawiając do smaku odrobiną soli, sokiem z cytryny.

3. Wykładamy farsz na jajka, a na niego według uznania szczypiorek, ogórek lub kawałek śledzia. Chłodzimy. Można udekorować dodatkowo kleksem z  majonezu wyciśniętym przez rękaw cukierniczy lub woreczek z obciętym rogiem.

Rady/uwagi:

  • jeżeli lubimy chrzan, to do drobno startych buraczków dodajmy z 1/3 łyżeczki startego chrzanu, ksylitolu do smaku lub inne preferowanego słodzidło. W takiej wersji nie dodawałabym już ogórka ale dodałabym winne jabłko.

Komentarze:
3 komentarze
  1. Olesia 12 kwietnia, 2020 at 19:40 - Reply

    Ooo, jakie to przepyszne wyszlo! Zniknelo juz (ja +maz). Nie mialam ani sledzia ani ogorka ani chrzanu. Starlam kwasne jablko. Nagle mi sie przypomnialo, ze mam chrzan w proszku, to go walnelam. Dalam sok z cytryny. Ciagle jakies mdlawe wychodzilo. Tu zaszalalam i rabnelam od siebie troche octu jablkowego. To bylo to, od razu inny smak. Na gore dalam do dekoracji szczypiorek i jadalny kwiatek ogorecznika lekarskiego. Do obiadu troche za malo czasu bylo w lodowce. Dopiero wieczorem jak zrobilismy drugie podejscie, to bylo juz niebo w gebie. Radze wiec by to danie pare dobrych godzin w lodowce spedzilo.

  2. Monika 30 marca, 2018 at 21:36 - Reply

    Aga, podaj proszę co to za majonez 3 bez wynalazlas ;). Ja ciągle zerkam na sklepowe półki, ale nic takiego nie mogę znaleźć.

    Jak długo mogą leżec ugotowane buraczki w lodówce?

    Świetnie, że tak fajnie „zebrałaś” te świąteczne przepisy :). Dzięki! ❤

    • Aga Bednarska 31 marca, 2018 at 05:45 - Reply

      Monika, firma poloniak.pl – na facebooku, na stronie bloga, pod zdjęciem jajek w komentarzu dałam foto. Buraczki z 5 dni spokojnie poleżą. Ściskam. ?