Przedstawiam Ci przepyszny bezglutenowy chleb, którego smak podkreśliłam słodkimi rodzynkami. Lubię takie wytrawno-słodkie połączenia.
Chleb jest bardzo prosty w wykonaniu, nie wymaga żadnych szczególnych urządzeń czy umiejętności.
Składniki (forma 11×20):
ok. 380 ml wody
9 g drożdży – świeże
100 g mąki ryżowej
80 g skrobi ryżowej lub kukurydzianej
50 g mąki kukurydzianej
25 g tapioki
20 g mąki z ciecierzycy lub sojowej
15 g mąki gryczanej niepalonej
35 g płatków owsianych drobnych
30 ml oliwy
8 g łuski babki jajowatej
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
50 g rodzynek – namoczonych
ziarna, płatki owsiane – do posypania
Wykonanie:
- Wodę, drożdże, cukier łączymy ze sobą, odstawiamy.
- Mąki przesiewamy do miski, dodajemy łuskę, płatki, zaczyn, mieszamy.
- Gdy masa stanie się gęsta dodajemy oliwę, sól, mieszamy ponownie.
- Ciasto umieszczamy w nasmarowanej i obsypanej płatkami formie.
- Szczelnie zakrywamy, odstawiamy do wzrostu i do podwojenia objętości ciasta.
- Piekarnik nagrzewamy, do ok. 220 -230 stopni.
- Ciasto spryskujemy wodą – używam do tego rozpylacza do wody – posypujemy nasionami, płatkami, ponownie spryskujemy, wstawiamy do nagrzanego piekarnika.
- Pieczemy ok. 20 minut w temperaturze ok. 220-230 stopni, następnie zmniejszamy do ok. 180 i kontynuujemy pieczenie przez kolejnych 15 minut.
- Po upieczeniu chleb wyjmujemy z formy, studzimy na kratce.
Upiekłam chlebek, zjadłam ze smakiem. Wyszedł idealnie. Grzanki z niego cudowne.
Dzieńdobry. a w którym momencie dodać rodzynki? Nie mogę znaleźć w przepisie:( Czy do zaczynu nie jest konieczne dodanie mąki?
Witam, Czy z mąki z ciecierzycy można zrezygnować? Niestety jestem osobą, która oprócz nietolerancji na gluten ma w pakiecie chorobę z grupy NZJ, a ciecierzyca to jednak roślina strączkowa, więc obawiam się skutków ubocznych.
Dorota, dodaj zamiast 8, to 12 g łuski – powinno to rozwiązać kwestię. 😉 Pozdrawiam
Dziękuję, za super przepis. Chlebek wyszedł pyszny. ????
Chleb przepyszny, na drugi dzień miękki, nie czerstwieje i nie wymaga podgrzewania kromek na patelni. Neutralny w smaku, takiego szukałam???? Dzię-ku-ję!❤ ????
Ile czasu powinien wyrastać chleb? U mnie po dwóch godzinach ledwie drgnął.
Halinko, czas wzrostu jest sumą wielu czynników- temperatury otoczenia, składników itd. Dokładniej opisuję to w książce. Wzrost chleba wymaga tyle czasu aby powiększył swoją objętość o prawie drugie tyle.
Pozdrawiam
Czym zastąpić mąkę z ciecierzycy i soi?
Pyszny chlebek 🙂 Dzięki Tobie chyba zacznę wierzyć, że można !!!! Mam pytanie, jak przechowywać bezglutenowe pieczywo i czy można je mrozić ? Wielkie dzięki za to, że dzięki swoim przepisom i dzieleniu się nimi motywujesz do działania takie osoby jak ja, które były o krok od poddania się 🙂
Dziękuję 🙂
Dziękuję za Pani pracę i dzielenie się nią!
Zaczynam naśladowanie. Strucla jabłkowa na mące migdałowej wyszła pyszna. Dziś ten chlebek. Pytanie: rodzynki wrzucamy razem z oliwą, czy po wyrośnięcia ciasta?
Ale gadula ze mnie, zaczelam pisac, bo chcialam zadac pytanie na temat. Ago, co czynisz, by ziarna i ziarenka, ktorymi posypujesz chleb czy bulki trzymaly sie tego chleba a nie osypywaly sie po wypieku? Bo chyba to spryskanie woda je nie przykleja. U mnie wszystko sie osypalo z chleba 🙁
U mnie spryskanie działa. Obficie spryskuję wodą z atomizera, sypię ziarenka, jak trzeba, to jeszcze raz popryskam i się trzymają bez kłopotu.
Olesiu, jak chcesz, to zobacz filmik na instagramie, jak na wodzie trzymają się u mnie nasiona: https://www.instagram.com/p/CJ0oSdOgaJr/ .
Tez podpisuje sie pod wpisem Agi, ze niestety w swietle obecnych badan w zasadzie wszystko jest niezdrowe, my juz doszlismy do wyeliminowania z naszej diety prawie wszystkiego, po czym poszlismy po rozum do glowy, ze cos jesc jednak nalezy. Wiec usilujemy jesc zdrowo, przede wszystkim urozmaicajac jadlospis, by nie truc organizm w kolo tym samym. Ostatnio wyczytalam powazny artykul, ze picie zielonej herbaty jest niezdrowe, bo zawiera aluminium. To juz w ogole, procz wody nic mi do picia nie zostaje. I to woda ma byc nie z pod kranu, nie z butelki, nie z osmozy rewersyjnej, strukturowana, i nie wiadomo jeszcze jaka. Skonczylo sie na tym, ze wode pijemy ze zrodla, ktore jest u farmera, i nie zastanawiamy sie, co zawiera. Bo farmer i jego rodzina ja pili od stuleci i wszyscy zyli i zyja dlugo i zdrowo.
A można czymś zastąpić mąkę kukurydzianą?
Neutralna będzie sorgo, gryczana niepalona zostawi posmak, można tez dodać z komosy ryżowej.
Aga, Twoje wypieki wyglądają rewelacyjnie – to trzeba przyznać – niepokoi mnie jednak ich skład. Prawie w każdej recepturze jest mąka ryżowa, kukurydziana, gryczana. Wiemy jednak, że spożywanie większych ilości ryżu, kukurydzy, czy gryki, jest bardzo niewskazane, a nawet szkodliwe dla zdrowia i to nie tylko ze względu na bardzo dużą zawartość lektyn, powodujących stany zapalne jelit. Kukurydza na przykład ma najmniej korzystny stosunek kwasów omega 6 do omega 3 a organizm jej praktycznie nie trawi, jest zbędnym balastem sprzyjającym rozwojowi bakterii gnilnych.Niepokojący jest również ryż i zawarty w nim arsen o szkodliwości spożywania soi nie wspominając. W świetle współczesnych badań lepszym wyborem wydają się mąki: jaglana, kasztanowa, tapioka, cassava, sorgo. Chciałabym zobaczyć na Twoim blogu wypieków opartych na tych właśnie mąkach.
Pozdrawiam serdecznie
Cześć! Kukurydzianej jest bardzo mało (na 500 receptur kilka przepisów), ale na prośby czytelników będzie więcej. 😉 Na blogu są różne przepisy, można je dostosowywać pod swoje preferencje, upodobania do czego tez zachęcam. Traktuj receptury inspiracyjnie i twórz przepisy z mąk, jakie Ci odpowiadają. Ja wychodzę z założenia, że nie pokarm a dawka jest szkodliwa – umiar i będzie dobrze. Pozdrawiam!