Focaccia con patate e cipolle, to włoska klasyka, na którą Cię dzisiaj zapraszam – oczywiście, jak to u mnie, w wersji bezglutenowej. 

Ciasto w tym przepisie robi konkretną robotę – jest mięciutkie, delikatne, sprężyste… a w smaku, chociaż bez glutenu, bardzo pszenne.

W tym przepisie nie dodałam jako pożywkę dla drożdży cukru. Chciałam pokazać, że nie jest to dodatek obowiązkowy, że pomimo jego braku drożdże dają radę.  Mąki zawierają skrobię, a skrobia, to cukier. Żyjątkom po prostu dłużej schodzi z konsumpcją, a przez to ciasto wolniej rośnie – w piekarniku nadrobi. 😉

Składniki (wielkość ok. 20 cm średnicy):

Ciasto

Zaczyn:

260 ml wody

9 g drożdży

Ciasto właściwe:

130 g skrobi kukurydzianej lub skrobi ryżowej

80 g mąki z sorgo

20 g gryczanej białej/niepalonej

7 g łuski babki jajowatej

15 mililitrów oliwy

1 łyżeczka soli

Wierzch ciasta:

5 niewielkich ziemniaków

5 pomidorków koktajlowych

1 cebula

30 ml oliwy

2 szczypty soli – tyle, ile weżniemy w trzy palce 😉

Rozmaryn – kilka gałązek/ opcjonalnie szczypta suszonego

Szałwia – liście, jeżeli są pod ręką 😉

Dodatkowo:

1 łyżka oliwy

Wykonanie:

  1. Składniki zaczynu mieszamy, odstawiamy.
  2. Mąki przesiewamy do miski, dodajemy łuskę, zaczyn, mieszamy.
  3. Po ok. 5 minutach dokładamy oliwę i sól. Mieszamy drewnianą łyżką solidnie napowietrzając ciasto. Odstawiamy przykryte ściereczką. Po ok. 10 minutach składamy ciasto w kopertę (brzegi do środka), formujemy kulę, odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 50 minut (jeżeli dodasz cukru do rozczynu, urośnie szybciej).
  4. Piekarnik nagrzewamy do ok. 250 stopni C – wraz z naczyniem z wodą (dla pary).
  5. Ziemniaki obieramy (chyba, że chcemy mieć je w skórkach), dzielimy na cząstki, wrzucamy do garnka z gotującą się i lekko osoloną wodą, obgotowujemy ok. 5 minut. Odcedzamy, dolewamy do nich ok. 2 łyżek oliwy, dodajemy szczyptę soli, mieszamy. Cebulę kroimy na piórka/krążki, umieszczamy ją następnie w misce, zasalamy szczypto soli, mieszamy, odstawiamy na ok. 25 minut.
  6. Ciasto umieszczamy na papierze do pieczenia, wylewamy na jego wierzch oliwę, palcami nadajemy kształt swojej focacci. Na wierzch wykładamy cebulę, ziemniaczki, pomidorki przekrojone na pół, zioła.
  7. Ciasto wkładamy do piekarnika, obniżamy temperaturę do ok. 220 stopni C. Pieczemy przez ok. 30 minut – w różnych piekarnikach różnie to wygląda. Ziemniaczki mają być podpieczone, a brzegi ciasta twarde (chrupiące).
Komentarze: