Bliny należą do tradycyjnych potraw krajów wschodnich- Rosja, Litwa, Białoruś czy Ukraina. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z VIII w. . Dawni Słowianie czcili bóstwa i idoli, jednym z których był symbol słońca – blin. Okrągłe, tłuste bliny był przygotowywane z okazji ważnych świąt, np. Maslenicy. Było to święto pożegnania zimy, podczas którego zawsze przyrządzano duże ilości blinów, najczęściej z miodem. Wierzono,  że jedząc okrągłe placuszki zyskuje się cząstkę mocy słońca.  Podczas Maslenicy bliny jedzono od rana do wieczora. Zgodnie ze starym zwyczajem, im więcej blinów zje się podczas Maslenicy, tym lepszy i szczęśliwszy będzie najbliższy rok. W późniejszych czasach bliny stały się nieodzownym elementem kuchni wschodniej- w kontekście religijnym i świeckim.  Czy biedni, czy bogaci, wszyscy jedli bliny. Lew Tołstoj twierdził, że bliny z miodem powinny być obowiązkową potrawą każdego stołu.

Co do samej potrawy, są to cienkie placuszki lub naleśniki wykonane z drożdżowego ciasta pszenno- gryczanego lub gryczanego. Zanim w późniejszym średniowieczu zaczęto dodawać do nich drożdży piwnych robiono je z fermentowanego ciasta. Smażone na niewielkiej ilości tłuszczu, gdyż łatwo chłoną tłuszcz. Mocą blinów są dodatki. Można je jeść ze śmietaną, sosami np. pieczarkowym, gulaszem, sałatką śledziową, kawiorem, łososiem, miodem, konfiturami, prażonymi jabłkami.

Bliny są smaczną, delikatną potrawą, więc myślę, że jeszcze nie raz dane będzie się tu z nimi spotkać.


Składniki:

100 g mąki gryczanej

60 g miksu mąk nr 1 >kliknij<

250 ml wody

5 dag drożdży- świeże

1/3 łyżeczki soli

1 łyżeczka cukru

1 jajko- opcjonalnie, bo wyjdą bez.

Wykonanie:

1. Wszystkie suche składniki wymieszać, dodać drożdże, ciepłą wodę. Dokładnie wymieszać. Odstawić do wyrośnięcia na ok. 40 minut.

2. Po tym czasie żółtko wybić do ciasta,  wymieszać, białko ubić na sztywną pianę, dodać do ciasta i delikatnie połączyć.

3. Smażymy na lekko wysmarowanej patelni- bliny piją tłuszcz- na złoty kolor.

Komentarze:
2 komentarze
  1. Iga 13 kwietnia, 2021 at 11:04 - Reply

    Super przepisy a czy dałoby radę bez cukru lub zamienić na miód inne słodziki nie wchodzą w grę. Pozdrawiam serdecznie.

    • Aga Bednarska 24 kwietnia, 2021 at 12:16 - Reply

      Iga, spokojnie zrobisz na miodzie – to tez cukier, który drożdże skonsumują..