Łazanki, to nic innego, jak małe prostokątne kluski wymieszane z kapustą, mięsem, grzybami czy serem. Sama nazwa potrawy najprawdopodobniej pochodzi od włoskiej zapiekanki „lasanie”, z którą zapoznała nas królowa Bona. Kiedyś łazanki nie tylko z nazwy, ale również z wyglądu lasagne przypominały. Były potrawą warstwową.
Łazanki z kapustą i grzybami są bardzo smaczne. U nas najczęściej przyrządzane są z kapustą kiszoną. Jeżeli nie mam czasu na jej gotowanie, to używam pasteryzowanej w słoiku. Takiej nie trzeba już gotować, jest miękka. Ciasto na makaron jest bezproblemowe w obsłudze, a w smaku dobre. Z przyzwyczajenia kroje makaron w romby, ale fachowo powinien mieć kształt prostokątów.
Makaron:
300 ml wrzącej wody
100 g mąki ryżowej
80 g mąki gryczanej niepalonej
70 g mąki z tapioki
15 g mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczka soli
1. Wszystkie suche składniki mieszamy w misce, zalewamy wrzątkiem, mieszamy drewnianą łyżką, a gdy tylko będzie to możliwe, zagniatani dłońmi ciasto w zwartą kulę. Przykrywamy je talerzem na ok. 15 minut – nie pomijamy tego etapu. Ciasto nabiera wtedy elastyczności. Wałkujemy ciasto na blacie/desce obficie obsypanej maka ziemniaczaną. Kroimy w szersze pasy, a te w prostokąty. Gotujemy od chwili wypłynięcia przez ok. minutę. Wyjmujemy z wody i opłukujemy na durszlaku zimna woda.
Farsz:
Ok. 400 g ugotowanej do miękkości kapusty kiszonej
Ok. 350 g pieczarek
1 duża cebula
6 suszonych grzybów – opcjonalnie
3 liście laurowe
4 ziarnka ziela angielskiego
2 łyżek masła klarowane lub innego preferowanego tłuszczu
1/2 łyżeczki nasion kminku
Wykonanie:
1. Kapustę płuczmy, gotujemy do miękkości. Studzimy. Odciskamy z nadmiaru wody, kroimy.
1. W rondlu/patelni rozgrzewamy łyżkę tłuszczu. Wrzucamy do niego liście laurowe, ziele angielskie, pokrojoną w kostkę cebulę. Przesmażamy do zeszklenia. Dodajemy obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pieczarki. Pokruszone w dłoniach suszone grzyby (jeżeli wolimy, to możemy je wcześniej namoczyć, a potem pokroić). Dusimy pod przykryciem do miękkości. Doprawiamy solą i pieprzem.
2. Do pieczarek dodajemy kapustę, kminek. Dokładamy do masy łyżkę tłuszczu. Mieszamy.
3. Łączymy z ugotowanym i przepłukanym zimną wodą makaronem. Próbujemy i ewentualnie jeszcze solimy.
Aga.. czy można dać tylko tapiokę? zamiast ziemniaczanej? I czy próbowałaś z ryżowej pełnoziarnistej? jadalne to będzie? Uwielbiam łazanki i tak bym zjadła.. i jeszcze jakbym się nie rozczarowała .. 😉
Buziaki za wszystko, co robisz, bez Ciebie bym zginęła jak ruda mysz…
Aneta, skrobie bym podmieniła, ale z ryżową pełnoziarnistą, to nie podpowiem, bo nigdy nie robiłam na niej ciasta naleśnikowego czy klusek żadnych. Bardzo się cieszę, że jestem Ci pomocna. :* Ściskam i przepraszam za zwłokę, ale z czasem ostatnio u mnie bez szału…