Sosy na bazie mięsa we Włoszech nazywane są (ragù). Podaje się je najczęściej z przeróżnymi w swej formie makaronami. Najbardziej znanym włoskim mięsnym sosem jest ragù bolognese i to właśnie niemu dedykuję ten wpis.
Przepis na sos jest przepisem przepisem podstawowym ponieważ tak gotuję klasyczne i oryginalne ragù bolognese. Następnie wykorzystuję go do spaghetti czy lasagne. By sos nabrał swojego wspaniałego smaku i aromatu należy go gotować na wolnym ogniu około 2 godzin, dlatego często przygotowuję go w większej ilości. O dziwo ten sos nie traci na swoim smaku po zamrożeniu, więc można go przygotować w większej ilości, poporcjować i zamrozić.
Do przygotowania sosu używa się chudych mięs, dlatego w przepisie jest dodatek słoniny.
Na koniec. Jeżeli szukasz najlepszej wegańskiej lasagne w stylu bolognese czy ogólnie wegańskiego bolognese, to z pewnością zainteresuje Cię poniższy link:
Działamy!
Składnik (forma 25 cm x 18 cm):
1 opakowanie ciasta na lasagne (można użyć świeżego)
Sos:
250 g wieprzowiny – chudej – mielona
250 g wołowiny – chudej – mielona
150ml czerwonego wina
100 ml wody
40 g masła klarowanego lub innego preferowanego
30 g słoniny – mielona lub pokrojona na małe kawałki
30 g koncentratu pomidorowego
1/2 szklanki groszku konserwowego – to już regionalna fanaberia, można dodać lub nie, my lubimy
15 ml oliwy z oliwek
ok. 40 g cebuli
ok. 30 g marchwi
ok. 30 g selera naciowego
ok. 7 g suszonych grzybów – namoczonych przynajmniej z godzinne przed użyciem
4 gałązki pietruszki
2 liście szałwii
1/3 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
sól
pieprz
liście bazylii
Wykonanie:
Grzyby namaczamy w wodzie, odstawiamy. Marchew, seler, cebulę, natkę pietruszki siekamy bardzo drobno. W garnku w którym będziemy gotować sos (u mnie jest to garnek żeliwny stworzony do długiego gotowania) podgrzewamy masło i oliwę, dodajemy posiekane warzywa, słoninę i szałwię, podsmażamy na wolnym ogniu przez ok. 15 minut do zeszklenia warzyw. Następnie zwiększamy ogień, dodajemy mięso przesmażamy sporadycznie mieszając. Gdy zmieni kolor dodajemy odciśnięte i drobno posiekane grzyby, koncentrat pomidorowy i opcjonalnie groszek zielony. Podlewamy winem, dodajemy wodę i zmniejszając ogień gotujemy sos przez ok. 2 godziny. Pod koniec doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową, dodajemy porwane w dłoniach liście bazylii.
Beszamel:
70 g orzechów nerkowca
500 ml wody
45 ml oliwy z oliwek
10 g mąki ryżowej
10 g skrobi ziemniaczanej
8 g skrobi ryżowej lub kukurydzianej
2 g mąki z ciecierzycy
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
2 liście laurowe
szczypta białego pieprzu
sól do smaku
Wykonanie:
- Namoczone przez 1-2 godziny orzechy z nerkowców opłukać, zblendować z ok. 200 ml wodą. Pod koniec rozdrabniania dodać pozostałą część wody.
- Mleko orzechowe zagotować z liśćmi laurowymi. Ściągnąć z ognia.
- W rondelku rozgrzać oliwę, dodać mąki, minutę przesmażyć, dolać orzechowy napój, doprowadzić do zagotowania, gotować przez 1-2 minuty. Doprawić sola, gałką muszkatołową, pieprzem.
Składanie lasagne:
- Na dno formy wykładamy warstwę “bolognese”.
- Na to warstwa płatów makaronu do lasagne (jeżeli są grubsze, możesz zanurzyć je na 30 sekund we wrzącej wodzie), sos bolognese, sos beszamelowy.
- Czynność powtarzamy tworząc 4-5 warstw. Na wierzch poza sosem bolognese, polewamy oliwą. Pieczemy w 220 stopniach C przez ok. 30 minut.
Zrobilam te lasagne, niestety mam takie naczynie do lasagne, ze wyszlo z tego mi tylko 3 warstwy makaronu. Mam nadzieje, ze fakt, ze danie jest nieco plaskie, nie wplynie na walory smakowe :). Moze jednak trzeba krocej piec?