Dzisiaj zapraszam Cię do kuchni karaibskiej – będzie bananowo i rumowo. 🙂 Tę tartę zrobiłam specjalnie na spotkanie z moimi cudownymi koleżankami. Dzielnie próbowały mojego wymysłu i jednogłośnie stwierdziły, że placek jest bardzo dobry, a ja, że w takich okolicznościach opinii jak nic nadaje się na bloga. 🙂 Nie pozostaje mi nic innego, jak czynić swoją powinność. 😉
Ciasto jest bezproblemowe, szybkie i smaczne – więcej do szczęścia nie potrzeba (przynajmniej mi 🙂 ). Dobrze robi mu sos rumowy, który doskonale bilansuje smaki przełamując słodycz bananów. Dzieciom proponuje opcje bezalkoholową.
Składniki (forma ok 22 cm):
Ciasto:
75 g masła ghee lub zwykłego klarowane
100 g mąki sorgo
100 g mąki ziemniaczanej
30 g ksylitolu
1 jajko
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
Nadzienie:
4 banany – duże
3 łyżki ksylitolu
1/2 pomarańczy – sok
2 łyżki rumu – biały
gałka muszkatołowa – szczypta
Sos:
150 ml jogurtu roślinnego
3 łyżki rumu – biały
1 łyżeczka ksylitolu
Wykonanie:
1. W misce przesiewamy suche składniki, dłońmi rozcieramy je z masłem ghee. Dodajemy pozostałe, zagniatamy ciasto w zwartą kule.
2. Na średnim ogniu rozgrzewamy patelnię z grubym dnem. Wsypujemy ksylitol, podgrzewamy do rozpuszczenia, podlewamy sokiem z pomarańczy, rumem, wrzucamy pokrojone na ok. 3 cm kawałki banany. Karmelizujemy nie mieszając bananów, możemy natomiast w trakcie poruszać energicznie patelnią.
3. Forme do pieczenia wykładamy papierem. Wykładamy na niego banany, polewamy je karmelizowanym syropem, posypujemy gałką muszkatołową.
4. Na papierze do pieczenia rozwałkowujemy ciasto, nie zdejmując go z niego ciasto wykładamy na banany, odrywamy papier z wałkowania. Ciasto dociskamy przy brzegach by owoce szczelnie przykryć, nakłuwamy widelcem, wstawiamy do nagrzanego do ok. 180 stopni piekarnika na ok. 45 minut.
5. Wszystkie składniki sosu jogurtowego mieszamy ze sobą i z nim podajemy ciasto.
6. Po upieczeniu ciasto studzimy, przekręcamy do góry dnem, ściągamy papier z bananów. Przed podaniem możemy zetrzeć na ciasto skórkę z pomarańczy.
Zamiast mąki sorgo coś można innego?
Przepis cudny!
We właściwościach gryczana. Można kombinować z kukurydzianą, ale nie wiem, jak to dokładnie wpłynie na proporcje – nie robiłam. Buziaki :*