To ciasto jest doskonałe pod każdym względem – smakuję wyśmienicie, wygląda też niczego sobie, a przy tym jest proste w obsłudze wykonania. 😀 Z nim gościnny sukces murowany – nie spotkałam się z osobą, której by nie smakował… a jadło go wielu „glutenowców”. W przepisie świadomie użyłam gotowych budyni, chcąc stworzyć jak najprostszy przepis dla tych, którzy piszą, że nawet wodę przypalają. Zawsze trochę łatwiej. ; )

Przechodzę do meritum, bo wiem, że moje koleżanki z grupy „Autyzm i odżywianie 3xbez-bo jedzenie ma znaczenie” i „Autyzm – dieta 3xbez” czekają na recepturę, a każda cierpliwość ma swoje granice… 😀 Buziaki kochane. :*

Składniki (tortownica 24 cm):

Ciasto:

130 g masła ghee lub zwykłego klarowane

100 g mąki sorgo

100 g mąki ziemniaczanej

50 g mąki gryczanej białej (u mnie zmielona kasza)

45 g ksylitolu

1 jajko

3/4 łyżeczki proszku do pieczenia

szczypta soli

Masa:

800 ml mleka kokosowego ( tłustego z kartonu)

200 ml wody

2 budynie waniliowe bezcukrowe po 40 g

80 g ksylitolu lub według smaku

1,5 łyżki skrobi ziemniaczanej

Pozostałe:

ok. 200 ml dżemu porzeczkowego

ok. 80 g orzechów włoskich

Wykonanie:

W misce przesiewamy suche składniki, dłońmi rozcieramy je z masłem ghee. Dodajemy pozostałe, zagniatamy ciasto w zwartą kule. Umieszczamy w zamrażalce no ok. 30 minut.

Mleko kokosowe zagotowujemy. Budynie, ksylitol i skrobie rozprowadzamy w 200 ml wody, wlewamy do mleka kokosowego, energicznie mieszamy trzepaczką. Studzimy.

3/4 ciasta ścieramy tarką o grubych oczkach na dno wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy. Ciasto lekko uklepujemy i rozprowadzamy na nim dżem (możemy moczyć łyżkę, będzie się lepiej smarowało), posypujemy posiekanymi orzechami włoskimi. Podpiekamy przez ok. 10 minut w temperaturze 160-180 stopni.

Wyjmujemy i na podpieczone ciasto wykładamy lekko ciepły budyń, wyrównujemy, na wierzch ścieramy pozostałe ciasto. Pieczemy ok. 50 minut w 160-180 stopniach – u mnie jest to zwykle do czasu, aż poczuje zapach ciasta, ale mam piekarnik nieszczelny. 😀

Ciasto studzimy w tortownicy, przechowujemy w lodówce, idealnie stężone następnego dnia (jak na zdjęciu). Ciasto tuż po upieczeniu jest lekko piaskowe, ale jest to typowe dla kruchych bezglutenowych. Gdy wystygnie jest już idealnie.

Komentarze:
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
grash
grash
3 lat temu

…wygląda – wspaniale.Aga jesteś doskonała – tworzysz fantastyczne rzeczy i piękne ciepłe miejsce w – często zimnej – przestrzeni internetowej. Natychmiast zabrałabym się do pracy, by stworzyć chociaż namiastkę tego co proponujesz, tylko jestem na diecie bez lektyn – nie mogę kaszy gryczanej, mąki ziemniaczanej i gotowego budyniu. Zaproponujesz jakieś zamienniki ? – masz większe doświadczenie ode mnie. Myślałam o zastąpieniu kaszy gryczanej jaglaną albo pominięciu jej i o tapioce zamiast ziemniaczanej tylko nie wiem co z budyniem ? – mógłby być ten z Twojego przepisu ?

Pozdrawiam ciepło

Kasia
Kasia
3 lat temu

Pani Agnieszko,
podany przepis jest dla jakiej wielkości formy do pieczenia?

Kasia
Kasia
Reply to  Kasia
3 lat temu

Przepraszam – już widzę.

Ewa
Ewa
2 lat temu

Witam. Jaką mąkę można dac zamiast sorgo?

Krysia
Krysia
2 lat temu

To ciasto jest bardzo smaczne oraz łatwe w przygotowaniu! 🙂
Zamiast mąki sorgo, której akurat nie miałam, dodałam zamiennie 50gr mąki ryżowej oraz 50 gr mąki jaglanej. Wyszło tak samo pyszne jak za pierwszym razem. Wszyscy się zajadają ze smakiem.

Ewelina
Ewelina
2 lat temu

Witam, czy może być mleko Kokosowe z kartonu 83%?

Ewelina
Ewelina
Reply to  Ewelina
2 lat temu

Miało być z puszki:)

matys
matys
11 miesięcy temu

Czym mogę zamienić masło klarowane/ghee? Czy nada się olej kokosowy bądź margaryna albo masełko wegańskie?