Dobrze dziś będzie, bardzo smacznie i aromatycznie. 😀 Daję Ci moją recepturę na truskawkowy sernik bez sera, zniewalacz niejednego serca i podniebienia. Gościom, których nim karmię staram się nie mówić, z czego jest zrobiony, trzymając ich w błogiej nieświadomości, że sera nie jedli. 😉 Swoim smakiem i wyglądem do złudzenia przypomina właśnie zwyczajny sernik. Uwielbiam go w każdej postaci – na ciepło i na zimno, w wersji mini i zwykłej.

 

Za chwilę spojrzysz (albo już to zrobiłeś 😉 ) po składnikach i pomyślisz: ziemniaki? znów jakiś niejadalny i wymodzony wynalazek. To nie może smakować, a już nie tak, jak sernik…

 

Pewnie sama bym tak pomyślała… Na szczęście swojego czasy spotkałam na drodze ciasto z ziemniaków i zakochałam się w nim. Proszę Cię, daj ciastu szansę. Pyrami się nie zrażaj, bo z ich pomocą naprawdę uda Ci się zrobić smakowity sernik. Kto próbował mojego sernika z żurawinami, ten wie, że nie kłamię. 🙂

 

W przepisie niezwykle istotne są detale, a więc gotowanie ziemniaków na parze czy dodatek soku z cytryny/limonki… Jeżeli nie masz miksera, to spokojnie wyrobisz ciasto widelcem (w tym przepisie tak właśnie zrobiłam). Przestrzegam Cię jednak przed użyciem urządzenia wysokoobrotowego np. blendera. Nic dobrego z tego nie wyjdzie.

 

Zapraszam!

 

 

Składniki – forma o średnicy 18 cm.

 

Ciasto kruche:

 

jeżeli nie możesz kukurydzy, zrób ciasto kruche np. z tego przepisu, tylko pomniejsz go o połowę

 

2 żółtka

 

40 g mąki kukurydzianej

 

35 g mąki ryżowej

 

15 g skrobi ziemniaczanej

 

10 g tapioki – względnie ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej, skrobi ryżowej

 

25 g zimnego tłuszczu – masła, masła klarowanego lub musu kokosowego

 

10 g preferowanego słodzidła

 

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

 

szczypta soli

 

Wykonanie:

 

  1. Mąki przesiewamy do miski, umieszczamy pozostałe składniki, dłońmi zagniatamy ciasto.
  2. Ciasto umieszczamy w lodówce na ok. 30 minut.

 

Masa serowa:

 

300 g obranych ziemniaków – przekrojonych na pół i ugotowanych na parze do miękkości

 

2 jajka

 

10 g mąki migdałowej lub zmielonych migdałów

 

25 g budyniu w proszku waniliowego lub śmietankowego – u mnie bez cukru

 

25 g preferowanego masła

 

60 g preferowanego słodzidła – lub do smaku

 

1 łyżka soku z cytryny lub limonki

 

1/2 łyżeczki skórki z cytryny lub limonki

 

Owoce:

 

truskawki lub inne np. morele, brzoskwinie, śliwki, rabarbar,

 

Wykonanie:

 

  1. Gorące ziemniaki przepuszczamy przez praskę, łączymy z tłuszczem, mieszamy mikserem na wolnych obrotach lub widelcem do dokładnego połączenia składników.
  2. Do ciepłej, ale nie gorącej masy, dodajemy słodzidło, mąkę migdałową, sok i skórkę z cytrusa, mieszamy przez ok. 2 minuty. Następnie dokładamy po jednym jajku dosypujemy budyń, mieszamy przez ok. 4 minuty. Możemy spróbować masy, czy jest wystarczająco słodka i ewentualnie „dosmaczyć”.

 

Składanie ciasta:

 

  1. Na wyłożone papierem do pieczenia dno formy ściera na tarce do warzyw (grube oczka) 3/4 schłodzonego ciasta. Pieczemy przez ok. 10 minut w 170 stopniach.
  2. Na podpieczony spód wykładamy masę oraz truskawki lub inne owoce. Truskawki u mnie przekrojone są na pół. Następnie ścieramy pozostałe ciasto.
  3. Pieczemy w 180 stopniach przez ok. 30 minut lub do zrumienienia.

 

Nie możesz jajek, a chcesz sernika, zapraszam na poniższe ciasto <klik>.

 

 

 

Komentarze:
45 komentarzy
  1. Asia 12 czerwca, 2024 at 16:59 - Reply

    Dzień dobry czy ziemniaki mogą być ugotowane w wodzie ?? Czy tylko ugotowane na parze ?

  2. Ilona 14 marca, 2024 at 17:07 - Reply

    Dzień dobry,

    Co to znaczy żeby mieszać masę jeszcze 2 min, czy 4 minuty? Chodzi o mieszanie łyżką do połączenia składników? Czy owoce muszą być świeże czy również mogą być mrożone? A jeśli mrożone to jak z nimi postępować w tym przepisie? I czy zamiast masła/musu kokosowego można dać smalec?

  3. Anna 19 września, 2021 at 19:13 - Reply

    Witam !
    Pani Ago ja juz dziekuje z goryza te moc przepisow. Strony odkrylam niedawno. Dzis wyprobowalam ten sernik jako pierwsze ciasto. Ostatnie kilka lat (odkad rzucilam cukier,wiekszosc glutenu i nabial sklepowy – nie uczula mnie tylko surowe mleko A2), poddalam sie i przestalam piec ciasta- bo jaki sens. Wiekszosc mak namaczam. Xylitolu i erytritolu nie uzywam bo mam bardzo lakomego psa, ktory aczkolwiek nie wskoczy na stol, ale niech mi cos upadnie na podloge to sprzatnie w sekunde.
    Wiec sprobowalam z Rapadura (suszony sok z trzciny cukrowej) i dalam 20g mniej do masy serowej niz w przepisie. Idealnie slodkie dla mnie. 1 lyzka soku z cytryny okazala sie za malo, ale na przyszly raz sprobuje dac kefiru (bo moge). To ciasto przypomnialo mi dawne czasy z Polski (mieszkam w UK), gdzie wszystko mialo wyrazny smak i aromat. Ciekawa sprawa bo od czasu jak odstawilam rafinowany cukier i miod, to brakuje mi nie tyle slodyczy co aromatow (i pewnie tych sztucznych bo takich sie tylko u nas w domu uzywalo ;)).
    Przepraszam za brak polskich znakow i pozdrawiam.
    Anna

  4. Agnieszka 11 września, 2021 at 14:28 - Reply

    Czy to ma być 300 g ziemniaków już ugotowanych?

    • Aga Bednarska 19 września, 2021 at 18:36 - Reply

      Przed ugotowaniem.

  5. Dagmara 12 czerwca, 2021 at 15:34 - Reply

    Czy mogę jajka zastąpić aquafabą???

    • Aga Bednarska 5 lipca, 2021 at 17:49 - Reply

      Myślę, że to się nie uda, chyba, że zrobisz na cukrze – wtedy jest szansa spulchnienia.

  6. Joanna 19 marca, 2021 at 09:27 - Reply

    Czytałam w komentarzach, że ciasto było sypkie. Moje też. Użyłam masła klarowanego a gdy się sypało dodałam ostatecznie drugie tyle zwykłego. W dalszym ciągu ciasto kleiło sie tylko na chwilę. Użyłam takiego ale efekt nie był taki jak powinien. Czy ma pani pomysł skąd takie różnice? Czy to kwestia mąki? Użytego tłuszczu? Zaczynam dopiero przygodę z pieczeniem bezglutenowym (nowy członek rodziny;D) i chciałabym wiedzieć na co zwrócić uwagę. Jak zapobiegać a nie leczyć:)

  7. Agnieszka 22 lutego, 2021 at 22:33 - Reply

    Witaj imienniczko ? Czym mogę zastąpić masło i mus kokosowy?

  8. Ula 20 grudnia, 2020 at 21:44 - Reply

    Świetne ciasto, niedawno odkryłam Twój profil na FB i to już drugi mega udany eksperyment, który robię (przedtem domowe trufle czekoladowe z rumem, mniam!). Bardzo dziękuję, bo ten „sernik” zrobił furorę wśród glutenowców i bezglutenowców po równo. Aha, miałam mrożone mango zamiast truskawek, podprażyłam z imbirem i wyszło fajnie.

    • Aga Bednarska 23 grudnia, 2020 at 12:37 - Reply

      Cześć Ulu! Ale się cieszę, że chcesz ze mną gotować, że przepisy Ci się podobają… Niezwykle motywujące słowa, za które bardzo dziękuję! Uściski :*

  9. Aneta 29 lipca, 2020 at 10:44 - Reply

    Aga, a myślisz że można ziemniaki zastąpić batatem ? Mamy nietolerancję na ziemniaka ;/

    • Aga Bednarska 30 lipca, 2020 at 18:54 - Reply

      Aneta, nie mam pojęcia, jak to się w smaku sprawdzi, bo nigdy tak nie robiłam. Ciężko mi spekulować, jak doprawić, co dodać, żeby smak podkręcić – musiałabym mieć jakąś wiedzę w tym kontekście, a jej nie mam.

      • Martyna 9 czerwca, 2023 at 16:40

        A co zamiast płatków migdałowych? Mam alergię

      • Aga Bezglutenowe Jadło 11 czerwca, 2023 at 20:06

        Próbowałabym z mąką kokosową.

  10. Wiola 6 lipca, 2020 at 20:07 - Reply

    Bardzo Panią lubię ☺️ Pani Agnieszko ❤️
    Muszę zrobić to ciasto ☺️ wygląda pysznie ❤️

    • Aga Bednarska 8 lipca, 2020 at 13:28 - Reply

      Wiolu, bardzo milo mi to czytać (tu powinno być serduszko, ale nie wiem, jak je wstawić :)). A na ciacho namawiam – warto, bo dobre. Ściskam bez umiaru… do napisania :*

  11. zgaga 16 czerwca, 2020 at 13:48 - Reply

    Robiłam dwa razy! Za pierwszym razem wszyscy stwierdzili, że kruche zepsuło efekt, więc drugim razem zrobiłam bez. Idąc dokładnie według przepisu bezsernik wyszedł zwarty, więc drugim razem ubiłam białka ze słodzidłem i to dodałam do reszty połączonych składników, co było strzałem w dziesiątkę! Wyszedł puszysty i przepyszny!!!

  12. Olesia 14 czerwca, 2020 at 16:08 - Reply

    Aha, jeszcze zapomnialam zaznaczyc, ze skladniki spodu byly wszystkie dokladnie jak w przepisie, i co do grama odwazone, ale niestety pomimo usilnego ugniatania zostaly proszkiem suchym, wiec musialam chlapnac ociupinke wody. Chyba ma tu znaczenie wielkosc zoltka jaja (mlode kury niosa o wiele mniejsze jajka, wiec czasami zoltka moga sie roznic wielkoscia prawie ze dwukrotnie). Tez mam wodopijna make ryzowa. A tez robilam ma masle wlasnorecznie klarowanym, klaruje sie ono 30 minut, i cala woda chyba sie z masla wyparowuje podczas tego procesu. Jest takie jakies suche i rozsypujace sie na okruszki.
    Nic to, spod (i gora) wyszly bardzo dobre!

  13. Olesia 14 czerwca, 2020 at 15:53 - Reply

    Bardzo dobre wyszlo ciasto, maz zzarl polowe. Mialam forme (ze szkla) dokladnie 18 cm, na moj gust, troche za wysokie wyszlo to ciasto, wiec w 30 minut nie upieklo sie za dobrze. Pod owocami (morele i truskawki) bylo ciekle, bo owoce sok puscily. Czy myslisz Ago, ze mozna podwoic skladniki i upiec na okraglej formie o srednicy 25 cm? Prosze tez, podaj mase owocow, bo moze za duzo ich bylo ? A ta 1/4 ciasta nie wystarczyla, by porzadnie okryc owoce, moze tez dlatego tak wsciekle sok puscily? Zeby byly bardziej schowane, moze by lepszy byl efekt? A moze nalezy wciskac je do masy budyniowej?
    A propos polemiki w zakresie namingu, wstawie swoje 5 centymow – okazuje sie, ze w moim domu rodzinnym ZADNE ciasto czy ciasteczka nie byly wegetarianskie, bo wszystko sie pieklo na blasze wysmarowanej smalcem. Pozdrawiam serdecznie!

  14. Jaszczi 31 maja, 2020 at 11:46 - Reply

    A zna pani jakieś ciasto niewegetarianskie? ?? Radzę się dokształcić a pewnych kwestiach, zanim się pani znów wygłupi w internecie.

    • Aga Bednarska 31 maja, 2020 at 11:59 - Reply

      Droga Pani, oczywiście że znam – wykonane z dodatkiem tłuszczu zwierzęcego. Chyba, że smalec pozyskiwany ze świni czy innego zwierza jest dla Pani wegetariański. Dziękuję za życzenia dokształcenia czego również życzę (nauka jest najlepszą rzeczą, jaka nam się może przytrafić). Oczywiście, jeżeli mogę, to pomogę. Chociaż obecnie smalcu nie używam, to z technologicznego punktu widzenia wiem, że jego dodatek (ok.1/3 z całej objętości tłuszczu) sprawia, że ciasto jest chociażby bardziej kruche – nie tylko w ciastach sernikowych preferowane właściwości. W cukiernictwie temat nie obcy. Jeżeli ma Pani życzenie się dokształcić, na necie takich serników jest spora ilość. Jeżeli zajdzie potrzeba mogę również podesłać na maila przedwojenne receptury na serniki ze smalcem. Innymi recepturami z dodatkiem smalcu również służę – znam naprawdę bardzo smaczne z różnych części świata. Buziak

      • Mada 15 czerwca, 2020 at 06:28

        W punkt! ??

      • Iwa 28 czerwca, 2020 at 13:56

        I zostało wyjaśnione. ???
        Ciasto wegetariańskie właśnie w piekarniku. Jadłam od znajomej z tego przepisu i nie mogłam przestać o.nim myśleć. Więc piecze się.
        Pozdrawiam.

      • Aga Bednarska 28 czerwca, 2020 at 14:03

        ?? Iwa, słuszna decyzja. ?❤️ Dobre ciacho na dobry dzień. ?❤️. Ściskam :*

    • M 1 maja, 2021 at 14:19 - Reply

      Palce lizać! Zrobiłam pierwszy raz z ciekawości i dlatego że od kilku miesięcy jestem na diecie b/glutenowej. Nie tarłam jednak kruchego na tarce, ponieważ składniki nie połączyły mi się w kulę a wyszło to tak jakby kruszonka. I takie wstawiłam do lodówki a potem wyspałam do tortownicy. Tortownicę miałam większą ,więc ciasto niższe niż na zdjęciu w przepisie ale przepyszne. Będę je robić.

  15. Elwira 31 maja, 2020 at 09:38 - Reply

    A więcej tzn tyle gram co w przepisie jest mąki migdałowej? Jak Ty to rozumiesz? ?? Ściskam i pozdrawiam!!

    • Aga Bednarska 31 maja, 2020 at 10:28 - Reply

      Myślę, że podobnie – ja gotuje na konsystencję. Masa nie może być za gęsta, ma się swobodnie rozprowadzić po cieście. Buziaki :*

  16. Elwira 31 maja, 2020 at 06:18 - Reply

    A czym mogę zastąpić makę migdałową w przepisie? Mam alergie na migdały i rezygnuje ze wszystkiego co migdałowe. Dzięki!

    • Aga Bednarska 31 maja, 2020 at 07:29 - Reply

      Elwira, daj na to konto więcej budyniu. Buziaki :*

  17. Weronika 31 maja, 2020 at 05:47 - Reply

    Super przepis ciasto bardzo smaczne choć wyszło mi dosyć płaskie?ale za drugi razem wyjdzie lepsze 🙂 a proszę napisać jaki wymiar blachy jest użyty do przepisu?

    • Aga Bednarska 31 maja, 2020 at 07:29 - Reply

      Rozmiary foremek podaje na początku przepisu, przy słowie „składniki” – tutaj średnica 18 cm. Bardzo dobrze mi czytać, że ciasto w smaku podeszł. ? Buziaki ?

  18. Agnieszka 30 maja, 2020 at 11:39 - Reply

    Bardzo smaczny sernik, zrobiłam z truskawkami i jagodami 🙂

    • Aga Bednarska 30 maja, 2020 at 19:01 - Reply

      ❤️ Bardzo miło mi to czytać. ? Agnieszka, uściski przesyłam. ?

  19. Niki 30 maja, 2020 at 00:56 - Reply

    Wegetarianie nie jedzą mięsa a w żadnym serniku nie ma składnika którego nie jedzą wegetarianie. Więc jak sernik może być wegetariański…? Weganski owszem… Dziwie się że jeszcze nikt nie zwrócił na to uwagi… Weganie nie jedzą składników pochodzenia zwierzęcego np jajek twarogu wegetarianie nie jedzą mięsa…

    • Aga Bednarska 30 maja, 2020 at 05:39 - Reply

      Czyli sernik jest wegetariański? Ten też. 😉 Określam na blogu, co jest wegańskie lub wegetariańskie, bo mogę. 😀 U mnie dużo z natury (nie przeróbki) jest takich potraw. Buziaki :*

  20. Olesia 29 maja, 2020 at 10:39 - Reply

    Prosze, napisz sklad budynia w proszku, tutaj nie sa popularne, musze go zastapic ze tak sie wyraze, skladnikami pierwotnymi :). Znalazlam, ze taki budyn z Biedronki ma 40g i zawiera skrobie kukurydziana i skrobie ziemniaczana. A w jakiej proporcji? Pozatym ma tylko aromat i barwniki, ktore mozna (i nawet warto) pominac, lub conajwyzej zastapic czyms naturalnym.

    • Aga Bednarska 29 maja, 2020 at 11:47 - Reply

      Jak klikniesz w linka z sernikiem z żurawinami zobaczysz wersję bez budyniu sklepowego – z aromatem waniliowym i pestkami moreli gorzkiej, bez skrobi. Staram się urozmaicać i pokazywać różne przepisy, różne składniki, różne zastosowania różnych produktów. Jedzenie najlepiej kupować z dobrym składem, budynie również. Nie wiem, w jakich proporcjach mieszają sklepowe budynie – % tego na opakowaniach nie spotkałam, a sami nie powiedzą. 😉 Po kolejności, jeżeli jest podana, na logikę obstawiam, że np. kukurydzianej skrobi jest więcej, zresztą ona doskonale zagęszcza budynie (inaczej niż ziemniaczana czy tapioka), więc to zrozumiałe. Barwinki u mnie, to naturalna kurkuma, ale tutaj nie ma to znaczenia, bo kolor robią jajka. Ekstrakt w budyniu mam z wanilii Bourbon, więc spokojnie też do zastąpienia. Jeżeli chcesz budyniowo, to powiedzmy 15 g skrobi kukurydzianej względnie ryżowej i ok. 10 g ziemniaczanej – ja bym tak zrobiła. Jeżeli nie masz kukurydzianej i ryżowej, to daj tylko ziemniaczanej.
      Buziaki :*

  21. Ula 29 maja, 2020 at 06:17 - Reply

    Kiedy dosypujemy budyń z jajkami to ma być po prostu z torebki dosypywany?? Czy zrobić go z mlekiem??

    • Aga Bednarska 29 maja, 2020 at 07:18 - Reply

      Z torebki – prooszek nas interesuje.

  22. Mirka 29 maja, 2020 at 05:34 - Reply

    Agnieszka czy sernik wyjdzie z flax jajkiem?

  23. Anna 28 maja, 2020 at 16:33 - Reply

    Agnieszko jaką mąką zastąpić mąkę kukurydzianą. Mam tylko mrożone truskawki. Myślisz że je jakoś oprószyć? Chyba ich nie rozmrażam tylko wrzucę zamrożone. Jak myślisz?

    • Aga Bednarska 28 maja, 2020 at 21:57 - Reply

      Aniu, mąkę kukurydzianą możesz zastąpić np. sorgo albo ryżową w połączeniu z gryczaną niepaloną. Nie wiem, czy nie będzie w cieście za dużo wody z truskawek – nie mam takiego doświadczenia, ciężko mi coś doradzić.

      • Ania 29 maja, 2020 at 21:11

        W piekarniku. Zobaczymy co wyjdzie 🙂