Uwielbiam  tarty! Niepozorne, a tak zaskakująco dobre. Zawsze podczas ich jedzenia dosłownie rozpływam się nad fenomenem tych prostych a jakże bogatych w smaku ciast.

Dziś zapraszam Cię do wspólnego upieczenia bezglutenowej tarty figowej, ciasta niezwykle aromatycznego, bardzo smacznego…

Do wykonania traty potrzebne nam jest bezglutenowe kruche ciasto, które zawiera duży procent tłuszczu. W beznabiałowych wypiekach możemy użyć masła ghee lub roślinnej margaryny. W śmieciówkach dostępne jest masło klarowane, ale ono jest w smaku mocno niesmaczne – ciasto też takie będzie.

Jeżeli nie musisz uważać na mleko, użył zwykłego masła extra. Podobnie ze słodzidłem – ksylitol zastąpisz każdym innym preferowanym – cukrem, erytrolem…

 

Składniki (forma 18 cm):

Ciasto

110 g tłuszczu zimny– czytaj wstęp

1 jajko + 1 żółtko

70 g mąki owsianej

40 g mąki z sorgo

25 g mąki migdałowej

40 g budyniu waniliowego

20 g ksylitolu – zmielony na puder

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Sól – szczypta

Nadzienie

7 fig

15 ml wody

25 g ksylitolu – lub do smaku

2/3 łyżeczki soku z cytryny

1 gałązka mięty

Wykonanie:

Ciasto

W misce umieszczamy przesiane mąki, proszek do pieczenia, posiekany tłuszcz i wszystkie inne składniki, zagniatamy ciasto, które następnie umieszczamy na ok. 40 minut w lodówce.

¾ ciasta rozwałkujemy na papierze do pieczenia przez papier do pieczenia, następnie wraz z papierem umieszczamy je w formie, dociskamy do brzegów, formujemy palcami kształt. Spód ciasta nakłuwamy widelcem, podpiekamy je w piekarniku nagrzanym do ok. 180 stopni przez ok. 15 minut.

Nadzienie

Obrane figi kroimy na mniejsze kawałki, umieszczamy w rondlu, podlewamy wodą, gotujemy przez ok. 30 minut. Po tym czasie dodajemy ksylitol, posiekaną mięte, gotujemy przez kolejnych 10 minut. Pod koniec podkręcamy smak sokiem z cytryny.

Masę wykładamy na podpieczony spód. Pozostałe ciasto wałkujemy w taki sam sposób – przez papier – wycinamy ok. 1 cm szerokości paski, układamy na piasto wzdłuż i w szerz. Ciasto pieczemy przez ok. 30 minut w temperaturze ok. 180 stopni. Ciasto wyciągamy z formy po zupełnym wystudzeniu.

 

 

 

Komentarze:
4 komentarze
  1. dietetyk Grudziądz 17 listopada, 2021 at 11:38 - Reply

    Bardzo smaczny przepis na zdrową tartę 🙂

  2. miody na prezent 9 listopada, 2021 at 10:10 - Reply

    Bardzo ciekawy przepis na pyszną tartę! Czy zamiast ksylitolu można dodać odrobinę miodu?

  3. Olesia 30 października, 2021 at 20:58 - Reply

    Oj co sie nameczylam z ta tarta, to moje 🙁 ! A wszystko przez to, ze tarty robie od bardzo dawna i bardzo czesto, i czemus bylam przekonana, ze formy do tarty sa standardowe. Takie jak wszystkie inne tarty, ktore przynosza sasiadki na swieto sasiadow, czy matki na szkolne swieta. Takie formy jak moja. Ktora ma 30 cm srednicy. Wiec nie zwrocilam uwagi, ze Agi forma (napisane przeciez wolami i tlusta czcionka na samym poczatku przepisu) ma 18 cm. I jeszcze chcialam rozwalkowac to bez sylikonowego niezdrowego papieru, naiwna. Wyszlo cos strasznie cienkie i nie dajace sie uformowac w prwyzwoity spod. No i jak domyslacie sie, pomimo, ze do marmolady figowej dalam o 1 fige wiecej, to ledwo ja starczylo, by dziury po widelcu zasmarowac. A propos marmolady figowej, czy aby tam nie ma bledu – moze ma byc 150 ml wody, a nie 15? Dalam kolo 200 nawet ale za 30 min to ona w zasadwie calusienka wyparowala. Paskow mi starczylo tylko na wzdluz, na wszerz juz nie :))). Co tam, czekam az wyjdzie z piekarnika, by sprobowac. Czlowiek na bledach sie uczy.

    • Aga Bednarska 4 listopada, 2021 at 06:30 - Reply

      Olesiu, musisz wyrobić sobie nawyk czytania receptur przed wykonaniem – dzięki temu unikniesz wielu niepotrzebnych sytuacji. Co do proporcji, to na użytą przeze mnie wielkość formy na tatrę są dobre. Dobrego dnia!