Przetwory

Słodkie powidła śliwkowe. Bez cukru. Tradycyjna receptura.

Powidła są przetworami owocowymi, które doskonale przechowują się bez dodatku cukru. Trwałość uzyskuje się przez odparowanie możliwie jak największej ilości wody, a tym samym zagęszczenie składników, wytworzenie dużego stężenia cukru zawartego w owocach i kwasów organicznych. Minusem ich jest stosunkowo mała wydajność oscylująca w okolicach 30 % do owoców w stanie wyjściowym.

Do gotowania powideł dobrze sprawdzają się szerokie, płaskie, emaliowe rondle lub gęsiarki. Dobrze gotuje się powidła w naczyniach glinianych polewanych. Wygodnym sposobem pozwalającym uniknąć przypalenia, jest smażenie powideł w piekarniku. Do czego też zachęcam.

Składanki:

Śliwki – najlepsze na powidła są śliwki węgierki,  które przy ogonkach zaczynają się marszczyć (końcówka września)

Wykonanie:


1. Śliwki myjemy, usuwamy pestki, wstawiamy na mały ogień, rozgotowujemy z dodatkiem małej ilości wody przez ok. 30 minut. Mieszamy, aby nam się śliwki nie przypaliły.

2. Po tym czasie wstawiamy do piekarnika i w ok. 130 – 150 stopniach pieczemy przez godzinę. Czynność powtarzamy dwa – trzy razy dziennie przez 3 dni, do czasu, aż uzyskamy szkliste powidła. Można przesmażyć je w ciągu jednego dnia, ale z doświadczenia wiem, że nie będą aż tak bardzo słodkie.

3. Powidłami napełniamy słoiczki, pasteryzujemy przez 20 minut w ok. 95 stopniach. Wyjmujemy, przekręcamy do góry dnem i tak studzimy.

6 thoughts on “Słodkie powidła śliwkowe. Bez cukru. Tradycyjna receptura.

    1. Renata, ja piekłam je w emaliowym garnku. Na gazie mieszamy, w piekarniku nie ma takiej potrzeby. Przez godzinę nic im się w takiej temeraturze nie stanie. Zresztą zobaczysz sama. Pozdrawiam. :*

        1. Asiu, nie trzeba niczym przykrywać, żeby nie pryskają, bo tego nie robią. Ale można przykryć naczynie przy pieczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *