Jutro Tłusty Czwartek. Na blogu mamy już trochę bezglutenowych receptur na to święto <klik>, ale co tam, dorzucę jeszcze jedną. Pączków nigdy za wiele. 😀 Tym bardziej, że jest to prosty przepis. Gniazdka zawsze się udają i smakują. Moja Oliwia je uwielbia.

Samo w sobie ciasto ptysiowe jest mdłe, bo robimy je bez żadnego słodzidła, dlatego ich smak podkręciłam szybkim „dżemem” z suszonych kwiatów hibiskusa. Świetna alternatywa dla konfitur z płatków róży. Mam nadzieję, że się na nie skusisz – warto. Płatki hibiskusa mają olbrzymi potencjał cukierniczy i smakowy. 😀 Grzesiek (mąż; ) )własnie uciera kolejną partię na jutrzejszy dzień. Wstaję o świcie, żeby córce i uczniom przygotować pączkową niespodziankę, na ucieranie hibiskusa raczej czasu już nie będę miała. 😉

Późno już, jutro w szkole mamy Bal Karnawałowy, dobrze byłoby się wyspać, żeby jakoś wyglądać i mieć siłę na tańce (uwielbiam te nasze potańcówki), no i usmażyć pączki, więc szybko przechodzę do rzeczy sedna. 😀

Składniki (ok. 12 sztuk):

Ciasto

180 ml wody

50 g masła klarowanego

80 g mąki ryżowej

40 g mąki ziemniaczanej

3 jajka

Szczypta soli

Wykonanie:

1. W naczyniu z grubym dnem umieszczamy wodę i masło. Doprowadzamy do wrzenia.

2. Ściągamy z palnika, wsypujemy wymieszane wcześniej mąki. Energicznie mieszamy łyżką.

3. Umieszczamy ponownie na palniku, podgrzewamy mieszając przez kilka minut (4-5 minut)- do czasu, aż dno garnka od przylegającej mieszanki zrobi się białe. Teoretycznie ciężko to opisać, ale w trakcie robienia będzie wiadomo, o co idzie. 

4. Odstawiamy do przestudzenia – temperatura ok 30 stopni, ma być jeszcze lekko ciepłe, bo wtedy lepiej łączą się składniki.

5. Do przestudzonego ale nadal ciepłego ciasta dodajemy po jednym rozbełtanym jajku. Bierzemy mikser i miksujemy do zupełnego połączenia. Postępujemy tak przy każdym jajku. Nie dajemy wszystkim jajek jednocześnie! Po dodaniu ostatniego jajka miksujemy do czasu, aż masa się ładnie zwiąże, ciasto stanie się gęste.

6. Z papieru do pieczenia wycinamy kwadraty ok. 10 x 10 cm, lekko smarujemy je tłuszczem (olejem, oliwą, rozpuszczonym masłem klarowanym).

8. Ciasto wkładamy do rękawa cukierniczego z metalową/plastykową końcówką. Wyciskamy na przygotowane kwadraty formując krążki. Jeżeli chcemy mieć je wyższe, to robimy dwie warstwy ciasta.

7. Wkładamy do rozgrzanego tłuszczu ciastem do dołu – papierem ma być na górze. Smażymy na dosyć mocno rozgrzanym oleju/oliwie/ z dwóch stron na złoty kolor, w między czasie ściągając papier.

8. Wyjmujemy i osuszamy na ręczniku papierowym.

Dżem z płatków hibiskusa.

20 g suszonych płatków hibiskusa.

ok. 30 g ksylitolu lub według smaku

Wykonanie:

1.Płatki zalewamy wodą, gotujemy do miękkości.

2. Odcedzamy – wody z gotowania nie wylewamy – ucieramy wraz z ksylitolem, podlewamy w trakcie ucierania ok. 2-3 łyżkami wody z gotowania płatków. Ja ucierałam je w moździerzu, ale równie dobrze można zdlendować z większa ilością hibiskusowej wody, chociaż uważam, że ucierane ma lepszą teksturę.

Rady/uwagi:

  • Smażenie pączków można zastąpić pieczeniem, ale wtedy nie smarujemy papieru tłuszczem.
    Pieczemy w temperaturze ok. 230 stopni ok. 25- 30 minut (kwestia piekarnika). Ptysie maja przybrać słomkowy kolor – dobrze upieczone już nie opadną. W trakcie pieczenia nie otwieramy drzwiczek!
Komentarze:
11 komentarzy
  1. MariaM 31 marca, 2022 at 15:12 - Reply

    Dzień dobry 🙂 Przy alergii na ziemniaki i ryż, można wymienić na inną mąkę z podanych: tapioka, kasztan, jaglana, gryczana, cieciorka, ewentualnie w jakich proporcjach? Dziękuję 🙂

  2. Zuza 10 lutego, 2021 at 16:34 - Reply

    Czy jak zamiast smażenia je upiekę to wyjdą ? ☺️

    • Zuza 10 lutego, 2021 at 16:36 - Reply

      Doczytałam że można haha ! Pytanie nie aktualne

  3. Arleta 9 lutego, 2021 at 16:26 - Reply

    A czy masło można zamienić na margarynę, albo inny tluszcz roslinny? Pozdrawiam.

    • Aga Bednarska 9 lutego, 2021 at 20:15 - Reply

      Arleta, spokojnie podmień na margarynę (oleju nie przerabiałam).

  4. Natalia 7 lutego, 2021 at 13:33 - Reply

    Przepis petarda, ja nie znajduję różnicy między tymi glutenowymi i bezglutenowymi. Są mega dobre, oczywiście z dodatkami typu puder z inuliny albo ksylitolu albo zwykłego cukru. Z dżemem truskawkowym mega. Ja nie miałam mąki ziemniaczanej, dałam skrobię ziemniaczaną, nie wiem czy to coś zmieniło ale ze skrobią są też super.

    • Aga Bednarska 8 lutego, 2021 at 23:43 - Reply

      Ale dobrze mi to czytać! Dziękuję za miły wpis… Co do mąki i skrobi ziemniaczanej, to jeżeli z punktu technicznego to dwie różne rzeczy, tak w polskich sklepach pod tymi nazwami jest tylko skrobia. Ściskam Cię bardzo! :*

  5. Gosia 4 lutego, 2021 at 18:46 - Reply

    Czy mąkę ryżowa można wymienić na kukurydziana, albo dać pół na a pół?

    • Aga Bednarska 8 lutego, 2021 at 23:57 - Reply

      Gosiu, powinno być dobrze, ale nie próbowałam.

  6. Konstancja 4 lutego, 2021 at 11:45 - Reply

    Mam platki róży. Myślisz ze moge je potraktowac jak platki z hibiskusa? Wyjdzie mi marmoladka różana? ?

    • Aga Bednarska 8 lutego, 2021 at 23:58 - Reply

      Z suszonych nigdy nie robiłam, nie wiem ile w nich jest aromatu ale jak się nie wypróbuje, to nie będzie wiadomo. 😉