Ojczyzną lasagne są Włochy. Najstarszy znany nam przepis pochodzi z XIV wieku. We Włoszech każdy makaron ma swoją małą ojczyznę. W przypadku lasagne jest to Neapol. To tam, według tradycji, wymyślono potrawę. Skąd wzięła się jej nazwa? Wiele wskazuje na to, że pochodzi ze starożytności. Rzymski kucharz Apicjusz w swej książce kucharskiej „O sztuce kucharskiej ksiąg 10” opisywał bardzo podobne danie, które nazywało się „lasana”. Po łacinie „lasanum” oznaczało naczynie do gotowania. Potrawa przybrałaby więc nazwę od naczynia, w którym ją przyrządzano i podawano. Druga teoria natomiast genezę nazwy upatruje w starożytnej Grecji, gdzie na płaskie arkusze ciasta mówiono „laganon”. Chyba nigdy do końca nie będziemy mieć pewności, jak to z tą nazwą było. Na szczęście posiadamy wiedzę najistotniejsza. Wiemy, jak lasagne robić. 🙂

Dzisiaj zapraszam Cię na bezglutenową i bezmleczną wersję lasagne. Zapiekanka jest bardzo smaczna i prosta w wykonaniu. Zajadamy się nią ze smakiem. Przypomina pszenna, więc myślę, że niejeden „glutenowiec” nie poczuje różnicy. Sos beszamelowy zastąpiłam sosem serowym. Najlepszy sos serowy, jaki do tej pory zrobiłam. Idealny do zapiekanek lub jako „ser” na pizze. Dodatek fasoli sprawił, że serowy posmak został nią świetnie podkręcony. Na zdjęciu widoczne popękania wynikły z mojej nadgorliwości. Zdecydowanie za cienkie ciasto. Ale już nie miałam siły robić kolejnej tylko pod zdjęcie…  Normalnie pęknięcia nie mają miejsca. Ciasto jest świetne, bardzo elastyczne i pomimo gryki, smak nie jest nią zdominowany. W lasagne gryki nie czuje, ale może to też wynikać z przyzwyczajenia. Więc tutaj nie jestem obiektywna. Góra lasagne, gdy robiłam zdjęcia, była już zimna, wiec wygląda, jak wygląda…


Forma na lasagne 15 cm x 20 cm -dwie porcje
Składniki na ciasto:

300 ml wrzącej wody

100 g mąki ryżowej

80 g mąki gryczanej niepalonej

70 g mąki z tapioki

15 g mąki ziemniaczanej

1/2 łyżeczka soli

1. Wszystkie składniki mieszamy w misce, zalewamy wrzątkiem, mieszamy drewnianą łyżką, a gdy tylko będzie to możliwe, zagniatani dłońmi ciasto w zwartą kulę. Przykrywamy je talerzem na ok. 15 minut – nie pomijamy tego etapu.

2. Odrywamy kawałki, wałkujemy na blacie podsypanym obficie mąką ziemniaczaną.

Składniki na warzywa:

200 ml pasty pomidorowej + 50 ml wody

ok. 6 szt pieczarek – opcjonalnie, jeżeli nie możemy

1 bakłażan (ok. 300 g)

1 mała cukinia

1 cebula

2 ząbki czosnku

1/2 łyżeczki czosnku niedźwiedziego suszonego

Sól, pieprz

1 łyżka masła lub oleju kokosowego

Wykonanie.

Wszystkie warzywa, pieczarki oczyścić (pieczarki obrać ze skórki), pokroić w drobną kostkę. Cebulę podsmażyć na tłuszczu, dodać pozostałe warzywa, przepuszczony przez praskę czosnek. Chwilę przesmażamy. Dolewamy pastę, wodę, dusimy do miękkości. Doprawiamy sola i pieprzem.

Sos serowy:

350 ml wody

180 g ugotowanej białe fasoli

15 g tapioki

2 – 3 łyżek płatków drożdżowych nieaktywnych

1/3 łyżeczki soli

1/3 limonki sok

Wykonanie:

Wodę, fasolę, sól, tapiokę blendujemy. Powstaje mleczny płyn. Przelewamy do garnka z grubym dnem. Dodajemy drożdże. Podgrzewamy często mieszając do zagotowania. Doprawiamy sokiem z limonki. Ewentualnie dodajmy więcej soli, drożdży.

Wykonanie lasagne:

1. Na wywałkowanym cienko cieście odciskamy spód naczynia do zapiekania. Odcinamy i umieszczamy w wysmarowanym tłuszczem naczyniu. Na ciasto wykładamy podduszone warzywa wraz z sokiem. Na to wykładamy sos. Czynność powtarzamy 3 razy. Na wierzchnie ciasto wykładamy sos. Zapiekamy w 180 stopniach przez ok. 35 minut.

Rady:

  • podczas pieczenia możemy lasagne spryskiwać co jakiś czas wodą, żeby skórka była miękka;
  • ciasto makaronowe doskonale się sprawdza w innej formie klusek, w pierogach też; zresztą zrobisz, to zobaczysz, jakie udanie elastyczne.

Komentarze:
One Comment
  1. Pytanie 14 stycznia, 2021 at 11:26 - Reply

    Witam.co można dodać zamiast płatków drożdżowych nieaktywnych,nie posiadam owych.do sosu serowego jest dodawana fasola biała jasiek?czy ta mniejsza?dziekuje za onformacje